Dlaczego zbiornik nigdy nie powinien być napełniany po brzegi podczas tankowania?

Często kusząca jest chęć wypełnienia maksimum zbiornik jego pojazdu aby w pełni wykorzystać pojemność magazynową i tym samym uniknąć kilku postojów na stacji paliw. Jednak ta praktyka nie jest pozbawiona konsekwencji, a nawet może powodować problemy w samochodzie. W tym artykule odkryjemy powody, dla których nigdy nie należy tankować po brzegi.

Ekspansja cieczy i przelewów

Kiedy napełnisz zbiornik po brzegi, nie ma już miejsca na rozbudowę paliwo ze względu na wahania temperatury. Dzieje się tak, ponieważ ciecze mają tendencję do rozszerzania się, gdy jest gorąco i kurczenia się, gdy jest zimno. Tak więc przepełniony zbiornik może prowadzić do nadciśnienia i przyczyny wyciek benzyny lub oleju napędowegozwłaszcza w czasie upałów.

Dlaczego podczas tankowania nigdy nie należy tankować po brzegi
Niebezpieczeństwa związane z napełnieniem zbiornika po brzegi

Zagrożenia dla odparowującego układu paliwowego

Nowoczesne samochody wyposażone są m.in układ odparowania oparów paliwa (EVAP), którego zadaniem jest odzyskiwanie oparów węglowodorów emitowanych przez zbiornik i ponowne wprowadzanie ich do układu zasilania paliwem.

System ten pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń oraz ograniczyć straty benzyny na skutek parowania. Jednak po napełnieniu zbiornika po brzegi opary paliwa mogą zmieszać się z płynem i nasycić urządzenie.

tankować na stacji benzynowej

Wpływ na pracę silnika

Jeśli system EVAP zostanie zaatakowany przez płynne paliwo, nie może już prawidłowo spełniać swojej roli i może powodować problemy działanie silnika. Rzeczywiście, zbyt duża ilość oparów paliwa w układzie paliwowym może spowodować, że mieszanka paliwowo-powietrzna będzie zbyt bogata, co prowadzi do słabego spalania i obniżonej wydajności silnika. W dłuższej perspektywie może to nawet uszkodzić katalizator i inne elementy pojazdu.

Koszty naprawy i wpływ na gwarancję

Uszkodzenia spowodowane przepełnionym zbiornikiem mogą wymagać drogie naprawy, zwłaszcza jeśli dotyczy to układu EVAP lub innych części silnika. Ponadto ta praktyka jest często uważana za niewłaściwe użytkowanie pojazdu i dlatego może unieważnić gwarancję producenta W razie problemu. Dlatego lepiej jest przestrzegać maksymalnej pojemności wskazanej dla twojego zbiornika, aby uniknąć takich niedogodności.

Jak uniknąć przepełnienia zbiornika?

Aby uniknąć przepełnienia zbiornika po brzegi, postępuj zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami:

Gaz w górę
Tankowanie paliwa we właściwy sposób
  • Przestrzegaj podanej maksymalnej pojemności : każdy pojazd ma określoną pojemność zbiornika i ważne jest, aby nie przekraczać tego limitu. Możesz łatwo znaleźć te informacje w instrukcji obsługi swojego samochodu lub na specjalistycznych stronach.
  • Pozwól pompie zatrzymać się automatycznie : Podczas tankowania pompy zatrzymują się automatycznie, gdy zbiornik jest prawie pełny. Nie zmuszaj pistoletu do dolania kilku dodatkowych galonów, nie zaoszczędzi to dużo pieniędzy, a może uszkodzić pojazd.
  • Unikaj potrząsania pojazdem : Niektórzy kierowcy uważają, że potrząsając samochodem, mogą napełnić zbiornik większą ilością paliwa. Ta praktyka nie jest zalecana, ponieważ może spowodować przepełnienie i problemy z systemem EVAP.

Dobry gest dla środowiska i portfela

Wreszcie, nienapełnianie zbiornika po brzegi jest również korzystne środowisko I twój budżet. Rzeczywiście, przelanie paliwa prowadzi do emisji zanieczyszczających gazów i utraty cennych destylatów. Z drugiej strony problemy z pracą silnika i drogie naprawy mogą nadwyrężyć Twój portfel.

Dlatego, aby chronić swój pojazd, środowisko i budżet, należy przestrzegać maksymalnej pojemności zbiornika i nie próbować tankować go do ostatniej kropli benzyny lub oleju napędowego.

Czytaj także:   Dlaczego niektórzy ludzie wiwatują, gdy samolot ląduje? Nie wszyscy robią to z tego samego powodu.
Photo of author
Interesuję się psychologią i spędzam czas na poszukiwaniu nowych wyzwań intelektualnych, aby ćwiczyć umysł i jednocześnie się relaksować.
Strona główna » Wiadomości » Dlaczego zbiornik nigdy nie powinien być napełniany po brzegi podczas tankowania?