Czy testy osobowości mogą przyczynić się do dyskryminacji?

Niektórzy mówią, że testy osobowości są niesprawiedliwe ponieważ nie mogą one mierzyć wszystkich aspektów osobowości danej osoby. Twierdzą również, że wyniki tych testów mogą być stronnicze wobec pewnych grup ludzi, takich jak mniejszości czy kobiety.

Prawdopodobnie w pewnym momencie swojego życia zrobiłeś test osobowości. Może to było na rozmowę o pracę, a może masz wziąłem jedną dla zabawy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy te testy są rzeczywiście dyskryminujące?

Zabawne i nieszkodliwe testy?

Z pozoru, testy osobowości może wydawać się nieszkodliwą zabawą. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak na to, że testy te mogą być w rzeczywistości wykorzystywane do dyskryminacji pewnych grup ludzi.

Na przykład, powiedzmy, że bierzesz test osobowości na rozmowę o pracę. W teście mogą pojawić się pytania dotyczące osobistych preferencji, takie jak „Czy wolisz pracować samodzielnie czy w grupie?” lub „Czy wolisz pracować nad projektami kreatywnymi czy praktycznymi?”. Jeśli odpowiesz szczerze na te pytania, Jeśli odpowiesz na te pytania szczerze, jest duża szansa, że twoja prawdziwa osobowość się ujawni.

Co jednak, jeśli firma rekrutująca na dane stanowisko szuka kogoś, kto jest „graczem zespołowym” i preferuje pracę nad praktycznymi projektami? Jeśli tak jest, to twoja prawdziwa osobowość może działać przeciwko tobie w procesie rekrutacji. W ten sposób testy osobowości mogą być wykorzystywane do dyskryminacji pewnych typów ludzi.

Oczywiście, ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie testy osobowości są tworzone równe. Niektóre testy są zaprojektowane z zamiarem bycia dyskryminującymi, podczas gdy inni nie są. Ważne jest, aby zrobić trochę badań przed podjęciem jakiegokolwiek testu, aby być pewnym swoich intencji.

Zawsze pytaj o intencje testu

Testy osobowości mogą być fajnym sposobem na dowiedzenie się więcej o sobie i innych. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z możliwości dyskryminacji, jaka istnieje w przypadku tych testów. Jeśli zostaniesz poproszony o wzięcie jednego, upewnij się, że wcześniej zrobisz rozeznanie aby dowiedzieć się, na czym polega test. I pamiętaj, żeby zawsze odpowiadać szczerze!

Rzeczy do zapamiętania

Testy osobowości mogą być przydatne w procesie zatrudniania, ale mogą też być nadużywane do dyskryminacji pewnych grup ludzi. Jeśli jesteś introwertykiem lub pochodzisz z innego środowiska niż pracodawcaW tych testach możesz być w gorszej sytuacji. Istnieją jednak sposoby na pokonanie tych trudności i zdobycie wymarzonej pracy. Zapytaj doradcę zawodowego jak przygotować się do testów osobowościNie pozwól, aby te testy powstrzymały Cię przed ubieganiem się o wymarzoną pracę.

Photo of author
Interesuję się psychologią i spędzam czas na poszukiwaniu nowych wyzwań intelektualnych, aby ćwiczyć umysł i jednocześnie się relaksować.
Strona główna » Informacje praktyczne » Czy testy osobowości mogą przyczynić się do dyskryminacji?