Czy możemy ufać wynikom testów osobowości?

Wydaje się, że wszędzie gdzie spojrzysz, jest test osobowości. Facebook ma ich tysiące, czasopisma mają przynajmniej dwa na numer, a nawet pracodawcy czasem je biorą. Ale czy rzeczywiście są one niezawodne? Czy rzeczywiście dają nam wgląd w naszą osobowość, czy są tylko zabawne kwestionariusze bez prawdziwej substancji? Przyjrzyjmy się bliżej.

Historia testów osobowości

Testy osobowości istnieją od wieków, pierwsze pojawiły się na początku XIX wieku. Te wczesne testy opierały się na przekonaniu, że osobowości ludzi można zakwalifikować do jednej z czterech kategorii: gniewny, sangwinik, flegmatyk lub melancholik. Choć dziś takie podejście do osobowości może wydawać się prymitywne, w tamtych czasach było wręcz rewolucyjne.

Te wczesne testy dały podwaliny pod nowoczesne testy osobowości, które zaczęły pojawiać się na początku lat 1900. Pierwszym szeroko stosowanym testem osobowości był Dane osobowe Woodworthużywany przez armię amerykańską do selekcji żołnierzy podczas I wojny światowej. Od tego czasu testy osobowości są wykorzystywane do różnych celów, od selekcji pracowników po diagnozowanie zaburzeń psychicznych.

Jak działają testy osobowości?

Testy osobowości działają w tobie zadawanie serii pytań i wykorzystując swoje odpowiedzi do umieszczenia siebie na spektrum różnych cech osobowości. Najpopularniejszym testem osobowości jest Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), który klasyfikuje ludzi do jednego z 16 różnych typów osobowości. Inne popularne testy to Test Wielkiej Piątki Osobowości oraz. Test Enneagramu.

MBTI składa się z czterech różnych osi: introwersji/ekstrawersji, wrażliwości/intuicji, myślenia/odczuwania oraz osądzania/percepcji. Każda oś ma dwa ekstrema; na przykład na osi introwersja/ekstrawersja jesteś albo introwertykiem, albo ekstrawertykiem. Twoje odpowiedzi na pytania testowe umieści cię gdzieś na każdej z tych osi i w zależności od pozycji na czterech osiach, zostanie Ci przypisany typ osobowości. Na przykład osoba, która jest bardzo introwertyczna i intuicyjna, a niezbyt wrażliwa i refleksyjna, zostanie sklasyfikowana jako INFP (introverted-intuitive-feeling-perceiver).

Czy testy osobowości są naprawdę wiarygodne?

Teraz, gdy wiemy już jak działają testy osobowości, odpowiedzmy na pytanie, które zadaliśmy na początku: czy są one wiarygodne? Odpowiedź brzmi: tak… i nie. Z jednej strony, badania wykazały, że większość Testy osobowości są wiarygodne w takim stopniu, w jakim dają spójne wyniki. Jeśli weźmiesz MBTI dziś i ponownie za pięć lat, istnieje duża szansa, że w obu przypadkach zostaniesz sklasyfikowany jako ten sam typ osobowości. Z drugiej strony, niektórzy eksperci twierdzą, że testy osobowości nie są ważne, tzn. nie mierzą w rzeczywistości tego, co twierdzą, że mierzą.

Wady i zalety testów osobowości

Stosowanie testów osobowości ma zarówno zalety, jak i wady.

Do zalet należą:

  • Mogą pomóc ci lepiej zrozumieć siebie
  • Mogą pomóc ci lepiej zrozumieć innych
  • Mogą pomóc Ci w dokonaniu wyboru zawodu
  • Mogą pomóc w rozwiązywaniu konfliktów

Oto niektóre z wad:

  • Mogą być drogie
  • Mogą być czasochłonne
  • Mogą one podlegać interpretacji

Werdykt w sprawie testów osobowości

Jaki jest więc werdykt? Czy testy osobowości są wiarygodne czy nie? Odpowiedź nie jest taka prosta. Podczas gdy większość testów jest wiarygodna w tym sensie, że daje stałe wyniki w czasie, pytanie, czy są one naprawdę ważne miary naszej osobowości jest nadal kwestią dyskusyjną. Ostatecznie to ty decydujesz, czy wierzysz w ich dokładność, czy nie; jeśli uważasz je za przydatne w lepszym zrozumieniu siebie lub innych, to nie ma nic złego w korzystaniu z nich!

Co o tym sądzisz? Czy testy osobowości są wiarygodne? Czy ich zalety przeważają nad wadami? Powiedz nam w komentarzach, co myślisz!

Photo of author
Interesuję się psychologią i spędzam czas na poszukiwaniu nowych wyzwań intelektualnych, aby ćwiczyć umysł i jednocześnie się relaksować.
Strona główna » Informacje praktyczne » Czy możemy ufać wynikom testów osobowości?